ראיון עם הסופרת קלואי ליסי

אודות הסופרת:

קלואי היא מחברת סדרת רב המכר האחים ברגמן, רומנים סלואו בורן עכשווים שכוללים חום ורגש מכל הלב וגם הומור מצחיק. בהשתקפות אמונתה שלכולם מגיע סיפור אהבה, קלואי יוצרת רומנים הכוללים את הספקטרום המגוון של מיניות, ניוון עצבי, נכות ובריאות נפשית. היא קוראת נלהבת, חובבת חותלות, ואינה יכולה לאכול מספיק גלידת שוקולד מנטה. היא תומכת גם בכתיבת #OwnVoices לייצוג מגוון עצבי וקולות שוליים אחרים.

שאלות לסופרת קלואי ליסי

1 – האם תמיד רצית להיות סופרת?

האם תמיד רציתי להיות סופרת? לא. תמיד כתבתי? כן. הכתיבה היא בשבילי פשוט חלק מאופן העיבוד של העולם סביבי, כך שמדובר במשימה טבעית. להיות סופר בסופו של דבר משך אותי כשהייתי בבית עם ילדים קטנים ולאחרונה למדתי שאני נוירו דיברגנטית; המשמעות של שני המצבים הללו הייתה שעבודות 9-5 כמו עבודות משרדיות (שעשיתי לפני שהיו לי ילדים) לא היו אידיאליות לבריאותי הנפשית, הרגשית או לכיס שלי (טיפול בילדים כל כך יקר!). אהבתי לקרוא רומנטיקה אבל הרגשתי פער באי הכללת הייצוג בז'אנר, אז החלטתי שאנסה לכתוב סיפורי אהבה שמראים שגם אנשים כמוני, עם מצבים כרוניים וגיוון עצבי, מוצאים רומנטיקה. ברגע שהספרים שלי זכו להצלחה מספקת במכירות כדי שכספית זו תהיה ה"עבודה "שלי, עשיתי את הקפיצה להיות סופרת במשרה מלאה.

2 – כשאת מתחילה סדרת ספרים – האם את יודע מראש מי יהיו הזוגות שיופיעו בספרים הבאים? את יודעת מה תהיה העלילה?

כמה היבטים של האפיון והסיפורים של הזוגות, אני יודעת הרבה; דברים אחרים, אני יודעת רק מעט. למשל, אני מכירה את כל הסימנים האסטרולוגיים של הברגמנים ובני הזוג שלהם, אפילו את אלה שטרם כתבתי, כמו גם את הטרופים (Trope – מוטב עלילה – חברים לאוהבים, אויבים לאוהבים, שכנים וכו) העיקריים שלהם ואת קשת העלילה הכוללת, אך עבור חלקם עדיין לא החלטתי את שמם או חלק מסיפורי הרקע שלהם. לאחרים, יש לי הרבה פרטים שהבנתי ופיתחתי.

3 – האם כתבת ספר והחלטת לא לפרסם אותו?

כמו כל סופר, יש לי הרבה פרויקטים לא שלמים שעשויים להתפתח ולהתפרסם יום אחד, אחרים שמעולם לא הרגשתי שמוכנים לפרסום ושעכשיו אני מרגישה שהתבגרתי כמספרת סיפורים ושאינם משקפים כבר את הקול או הסגנון שלי.

4 – האם יהיה נושא שלעולם לא תכתבי עליו?

אני אוהבת להשאיר את האפשרויות שלי פתוחות כדי שאוכל להתמודד עם מה שאתקל במהלך כתיבת הסיפורים שלי!

5 – לפי מה את בוחרת כריכה לספר?

כמו פרטים אחרים על ספרי, אני חולמת בהקיץ ומדמיינת את העטיפות כשהדמויות מתפתחות בשבילי. כל כריכה, הצבעים מתחברים מבחינה נושאית לסיפורים ולדמויות, ואז אני עובדת עם חברתי הטובה על הרעיון לפני שהיא מחייה אותו!

6 – מאיפה קיבלת את ההשראה לסיפורים?

כפי שציינתי קודם לכן, כקוראת רומנטיקה, הרגשתי חוסר בטווח הרומנטיקה בהצגת אנשים שמרגישים מציאותיים ואנושיים, ואני לא אוהב את המסר הגלום שרק אנשים מסוימים שמתאימים לרעיון צר מאוד של הצלחה, יכולת, או יופי יכולים לאהוב או להיות רצויים. אני יודעת שהרבה אנשים קוראים רומנטיקה בגלל אסקפיזם, אבל אני חושב ששנינו יכולים להימלט מהמציאות שלנו תוך הנאה גם מהמתנה של לראות את המציאות שלנו (במיוחד כאשר המציאות הפגיעה יותר שלנו מיוצגת לעתים רחוקות מדי באמנות/בתקשורת/בתרבות או מיוצגת רק כבלתי אהובה, חסרת מין, או כ"בעיה "שניתן" להתגבר עליה") כאוהב, רצוי וראוי להיות מרכז הבמה בסיפור אהבה. כמי שיש לה בעיות בריאות שהיא גם נוירודיברנטי ואוהבת אנשים חולים כרוניים, נוירודיגנטיים ומוגבלים, אני רוצה לאשר את הערך של כל אחד שיהיה לו סיפור אהבה אם הוא רוצה אותו, שישקף אהבה מבוססת חברות, משפחתית ורומנטית. לכולם מגיע, לא רק הדמויות הקלישאתיות, הנעשות בפוטו שופ או הפשוטות יותר שהרומנים מתארים לעיתים קרובות שהם אלו המקבלים את האושר ועושר הסקסי והשמח. היבט נוסף של ההשראה שלי, במיוחד לכתיבת רומנטיקה דלת פתוחה, הוא שכמו רבים גדלתי בתרבות הטוהר של הנצרות המערבית המלמדת כל כך הרבה בושה וסטיגמה על סקס, במקום חינוך בריא על מין בטוח, תקשורת, אינטימיות, הסכמה והנאה מינית. אני חושבת שזה כל כך מזיק ואני רוצה לעודד אחרים להרגיש בטוחים וללא בושה לקרוא סיפורים המתארים מיניות בריאה, המתארים אנשים שמנהלים שיחות פגיעות, בוטחות ובריאות על סקס וגם נהנים מהנאה מכל סוג מין שהם ומשתתפים בהסכמה. לא כולם צריכים את זה ברומנטיקה שלהם, אבל בשבילי, זהו צומת רב עוצמה של ייצוג כוללני, כדי להראות לאנשים שהתרבות לרוב מפחיתה את המיניות ושוללת מסיפורי אהבה שיש להם אהבה רומנטית ואינטימיות מינית, אם הם רוצים בכך.

7 – מי הזוג האהוב עליך שכתבת עליו?

אין לי זוג מועדף, כי אני מתאהבת בכל אחד מהם כשאני כותבת, אבל אני חושבת שיש משהו מוזר וחביב עד מאוד עם רן ופרנקי; למרות שלא הייתי קוראת להם האהובים עלי, הייתי אומר שאני עדיין "הכי קרובה" אליהם, למרות שהסיפור שלהם כבר מחוץ לידיי זמן מה.

8 – כמה זמן לוקח לך לכתוב ספר אחד?

זה מאוד תלוי כמה מהר הספר "מגיע" אליי וגם כמה טיפול בילדים יש לי. עם המגיפה, התהליך שלי הואט במידה ניכרת. כעת, כשילדי מתכוננים לחזור לבית הספר בבטחה, אני צופה שתהליך הכתיבה שלי יואץ שוב. לפעמים אני כותבת טיוטה תוך כמה שבועות, פעמים אחרות זה לוקח חודשים.

9 – מה הז'אנר שאתה הכי אוהב לקרוא?

רומנטיקה! אני אוהבת היסטוריה, עכשווית, פנטזיה, ואני מתחיל לטבול את הרגליים לרומנטיקה של חייזרים/מפלצות וליהנות.           

10 – מיהם הסופרים האהובים עלייך?

זה קשה. אני מעריצה כל כך הרבה סופרים, אבל כמה מהם שאני לא יכולה בלי מלאכתם, האתיקה שלהם ודרך כתיבת הסיפור שלהם הם: Tessa Dare, Alexis Hall, טליה היברט והלן הואנג.

11 – אם היית יכול להפוך את אחד מספריך לסרט – איזה ספר היית בוחר?

זה יהיה הגשמת חלום אם אני אוכל לראות את האחים ברגמן הופכים לסדרה המבוססת על אחים כמו ברידג'רטון מותאמת לנטפליקס-עונה אחת לכל אח ומושא אהבתם!

יעל ועקנין

עורכת ספרותית, בלוגרית ותולעת ספרים

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email