ראיון עם הסופרים סטיוארט ררדון וג'יין הארווי-בריק

אודות הסופרים:

ג'יין: סטו ואני כותבים יחד כבר ארבע שנים – הוא בדיוק הגיע לגיל 40 ואני לא מגלה!

תמיד רציתי לכתוב, אבל חשבתי שאני רוצה להיות עיתונאית. גיליתי שאני מעדיפה להמציא דברים. עבדתי בגלריה לאמנות, כמורה, בארגון צדקה לבריאות מינית. אני כותבת רומנטיקה כבר כמעט שמונה שנים. וואו! שמונה שנים!

סטו הוא חבר יקר מאוד, והיה אחד האנשים הראשונים שהציעו לבוא ולהישאר איתי כשבעלי מת בפתאומיות בשנה שעברה. הוא אחד האנשים החביבים, הכנים והנאמנים שאני מכירה. הוא, אמה ופיניקס הקטנה הם כמו משפחה.

ה'תחביב' שלי הוא הכלב הקטן שלי, וויני. היא לגמרי מאוהבת בכלבה של סטו, רוקט. כשהם הגיעו לכאן לחופשה, היינו צריכים לוודא שלרוקט יהיה מנוחה כי וויני שיגעה אותו!

שאלות לסופרים סטיוארט ררדון וג'יין הארווי-בריק

1 – האם תמיד רציתם להיות סופרים?

ג'יין הארווי בריק:

כן, אבל חשבתי שאני רוצה להיות עיתונאית. עשיתי שתי התמחויות קצרות במקומונים ולא נהניתי מזה. חשבתי שזה אומר שאני טועה לגבי הרצון להיות סופרת – לקח לי שנים למצוא את הדרך חזרה.

סטיוארט ררדון:

כן, מאז ששיחקתי רוגבי באופן מקצועי וקיבלתי מכות לפרנסתי! חחח, לא אני צוחק. הייתה לי קריירה של 16 שנה כשחקן רוגבי. שיחקתי בבריטניה, שיחקתי בצרפת במשך שנה, ונסעתי לטונגה, פיג'י ואוסטרליה עם קבוצות הרוגבי שלי. כשפרשתי מרוגבי, הפכתי לדוגמן מקצועי והייתי על יותר מ-100 כריכות ספרי רומנטיקה. פגשתי את ג'יין באירוע קוראים בדבלין, אירלנד. היא הציעה שנכתוב ספר בדיוני ביחד על קריירת הרוגבי שלי – ומאז הפכנו לחברים הכי טובים ומעולם לא הסתכלנו אחורה. הספרים שלנו תורגמו בברזיל, גרמניה, צרפת, איטליה – ונשמח לראות את הספרים שלנו יצאו לאור בישראל.

 2 – כשאתם מתחילים סדרת ספרים – האם אתם יודעים מראש מי יהיו הזוגות שיופיעו בספרים הבאים? אתם יודעים מה תהיה העלילה?

ג'יין הארווי-בריק:

כן ולא! ב'בלתי מנוצח' ידענו מי יהיו הדמויות הראשיות ולאן המסע שלהן ייקח אותן. מה שלא ציפינו זה שכל כך נהנינו לכתוב עליהם, שנכתוב ספר המשך, Model Boyfriend. וזה היה קשה יותר. כי רוב הרומנים הם 'בן-פוגש-בת; בן-מאבד-בת; בן-מתאחד עם-בת – או גרסה כלשהי של זה, וזה בסדר גמור. אבל רצינו לכתוב את Model Boyfriend על זוג שכבר נפגש, עם כל הקשיים לקיים קשר מבוגר בעולם המודרני, עם העבודה שמרחיקה אותנו מהבית וכו'. רצינו שהדרמה תבוא באופן טבעי מזה, לא מאי הבנות מטופשות.

סטיוארט ררדון:

לִפְעָמִים. 'בלתי מנוצח' היא גרסה בדיונית של חיי, אבל הספר Model Boyfriend כלל כמה אירועים מהחיים האמיתיים, אבל גם כמה תרחישים שונים.

לספר Gym or Chocolate? יש התחלה אחרת. כשג'יין ואני התחלנו לטייל יחד כדי לקדם את הספרים שלנו, לג'יין תמיד היה שוקולד ותמיד אכלתי אותו! אנשים תמיד חושבים בגלל שאני בכושר שאני לא אוכל ממתקים – אבל בגלל שאני ממש בכושר, אני יכול לאכול הרבה יותר ממתקים LOL. ג'יין תגיד לך שזה נכון!

ג'יין הארווי-בריק:

כן, הוא גנב שוקולד! שום שוקולד לא בטוח! הוא וארוסתו באו לבקר אותי בקיץ והוא קנה לי קופסת שוקולדים – אבל אכל את כולם לפני שהגיע!!!

סטיוארט ררדון:

היה לנו את הרעיון לספר Gym or Chocolate? כי פעם הייתי מאמן כושר אישי, ולג'יין היה הרעיון לקומדיה רומנטית המבוססת על זה. לא ידענו שזו תהיה סדרה בת שלושה ספרים.

בטיול בברזיל פגשנו את וינס. חשבנו שהוא משוגע וכל כך מצחיק – אז הכנסו אותו לספר Gym or Chocolate?, אבל הקוראים אהבו אותו כל כך כדמות, בסופו של דבר הוא קיבל ספר משלו, "The World According to Vince". הספר האחרון בסדרת ה- RomCom שמו יהיה The Baby Game ויצא באנגלית ב -24 בנובמבר.

3 – האם כתבתם ספר והחלטת לא לפרסם אותו?

ג'יין הארווי-בריק + סטיוארט ררדון: לא.

4 – האם יש נושא שלא תכתבו עליו?

ג'יין הארווי-בריק:

מאוד לא נוח לי לכתוב על מערכות יחסים פוגעניות. נגעתי בזה ב-The Education of Sebastian אבל לא רציתי שזה יהיה יותר מדי גרפי. הפכתי את זה ליותר כפייתי/מתעלל מילולית.

הספר שלי Slave to the Rhythm עוסק ברקדן מסלובניה שמגיע ללאס וגאס במחשבה שהגשים את חלומו, ומגלה שהוא נמצא בידיה של המאפיה הרוסית 'בראטווה' שסוחרת באנשים לעבדות מודרנית. הסיפור הזה נהיה די אפל, אבל שוב, לא רציתי שיהיה יותר מידי גרפי.

סטיוארט ררדון:

כנראה שלא. אם יהיה לי רעיון לסיפור טוב, כל נושא יכול להפוך ספר מעניין. לא הייתי פוסל שום דבר. טוב, אולי אני לא צריך לכתוב על ההתמכרות שלי לשוקולד וכמה היא גרועה…

5 – מי רצה שסטיוארט יהיה על העריכה של הספרים? סטיוארט – האם אתה אוהב להיות הדוגמן של כריכת הספרים שלכם? והאם סטיוארט הופיע על כריכות אחרות שהם לא הספרים שלכם?

ג'יין הארווי-בריק:

אני חושב שדי נפלנו לזה! הספר הראשון שכתבנו ביחד, 'בלתי מנוצח', היה גרסה בדיונית של חייו של סטו ברוגבי כספורטאי מקצועי, אז היה הגיוני שהוא יהיה על הכריכה. אחרי זה פשוט המשכנו עם זה.

סטו עדיין לא על הכריכה של אף אחד מספרי הסולו שלי… אבל אני מוציאה דואט בשנה הבאה, והוא יהיה על השער של השני. איזה מזל יש לו?!

סטיוארט ררדון:

לא ג'יין! היא אמרה, "מתי הגיע תורי? היית על השער של כולם!"

כן, אני אוהב להיות דוגמן – אחרת לא הייתי נוסע, ומעולם לא הייתי פוגש את ג'יין והופך להיות סופר.

6 – מאיפה קיבלת את ההשראה לסיפורים?

ג'יין הארווי-בריק:

ההשראה ל'בלתי מנוצח' באה מהמפגש עם סטו באירוע קוראים בדבלין, אירלנד. הכרתי אותו מעט מאירועים קודמים ושוחחנו. ואז עלו שני קוראים ורצו להצטלם איתו. הוא ניגש לסובב את זרועו סביב אחד מהם והתכווץ מכאב.

שאלתי אותו מאוחר יותר אם הוא פצוע, כי ידעתי שהוא משחק רוגבי באופן מקצועי.

הוא פנה אלי ואמר, "עברתי ניתוח בכתף. לעולם לא אשחק רוגבי יותר". ואני זוכרת שחשבתי כמה הרסני חייב להיות שמשהו שאתה אוהב נלקח ממך בכזו פתאומיות. ואני זוכרת שחשבתי שזה יהפוך לסיפור נהדר. ידעתי גם שזה לא הסיפור שלי. אז שאלתי את סטו אם הוא רוצה לכתוב את זה איתי והוא אמר "כן!". זה היה לפני חמש שנים וכתבנו חמישה רומנים באורך מלא ונובלה אחת. הפכנו גם לחברים ממש טובים.

סטיוארט ררדון:

ההשראה לספר 'The Baby Game' מבוססת על הבן שלי, פיניקס, וכל הדברים שעברנו אמה ואני לפני ואחרי שנולד. התינוק ג'אקס, מבוסס על האחיין של ג'יין.

לא החלטנו מה אנחנו הולכים לעשות הלאה – זה יכול להיות דרמה, רום קום, מדע בדיוני, פנטזיה. היי, למה שלא תשאלי את הקוראים שלך מה הם רוצים שנכתוב? זה יהיה מגניב מאוד.

6 – מי הזוג האהוב עליכם שכתבתם?

ג'יין הארווי-בריק:

אוי, זה קשה! אני אוהבת את כולם בדרכים שונות. אבל אני רוצה לתת קול ובמה לברנדן שמופיע ב-'בלתי מנוצח' הוא סוף סוף מוצא אהבה עם גרג ב-Model Boyfriend, וגרג הוא עוד שחקן רוגבי – זה היה הרומן ה-MM הראשון שכתבנו.

סטיוארט ררדון:

ניק ואנה ב-'בלתי מנוצח', כי זה מבוסס (באופן רופף) על מערכת היחסים שלי עם ארוסתי אמה. היה ממש כיף לכתוב גם על מולי המרושעת.

7 – כמה זמן לוקח לכם לכתוב ספר אחד?

ג'יין בארווי-בריק:

כל זמן בין שלושה לשישה חודשים.

סטיוארט ררדון:

אנחנו לא תמיד רק כותבים, כלומר מקלידים. אנחנו עושים הרבה שיתוף פעולה מקוון ב-FaceTime, ולפעמים אני שולח לג'יין הודעות קוליות על סצנות שונות. לפעמים אני כותב סצנות וג'יין מכניסה אותן לסיפור. אז כן, 3 עד 6 חודשים.

8 – מה הז'אנר שאתם הכי אוהבים לקרוא?

ג'יין הארווי-בריק:

JHB קראתי הרבה ספרי עיון. זה עתה פרסמתי את The Lilac Cadillac שמתרחש בחלקו בבריטניה במהלך מלחמת העולם השנייה, ובחלקו באמריקה המודרנית. קראתי הרבה ספרים על התקופה ההיא ועל התרבות האינדיאנית (כי אחת הדמויות הראשיות היא אינדיאנית מסקוואקי), ואהבתי את זה.

אני קוראת את רוב הז'אנרים – מלבד רומנטיקה אופל.

סטיוארט ררדון:

ספרים לפיתוח עצמי והאסכולה הסטואית – שימוש בפילוסופיה שקיימת כבר מאות שנים כדי לעשות בחירות טובות יותר בחיים ולהבין את הרגשות שלך. השנה נהניתי מאוד מהספר The Obstacle is the Way מאת Ryan Holiday.

9 – מי הם הסופרים האהובים עליכם?

ג'יין הארווי-בריק:

ג'יין אוסטן. תמיד.

סטיוארט ררדון:

ג'יין, ו- Ryan Holiday כבחירה שנייה 😊. גם ג'יימס קליר – הרגלים אטומיים (על שבירת הרגלים רעים).

10 – אם הייתם יכולים להפוך את אחד מספרכם לסרט – איזה ספר הייתם בוחרים?

 ג'יין האוורי-בריק:

אשמח לראות את טרילוגיית ה- RomCom שלנו הופכת לסרט: הספר הראשון – Gym or Chocolate? השני – The World According to Vince והשלישי – The Baby Game. היה לנו כל כך כיף לכתוב את הסיפורים האלה, ואנשים אמרו שהם מוצאים אותם מעוררי השראה וגם מצחיקים. יהיה נהדר שאנשים יצאו מהקולנוע מחייכים.

סטיוארט ררדון:

אני חושב ספרי ה- RomCom שלנו יצרו סרטים מצוינים ומצחיקים. אני חושב שהם יהיו מצויינים כסרט – חלק מהסצנות כל כך נועזות, שזה יהיה מצחיק לצפות.

 

ג'יין הארווי-בריק & סטיוארט ררדון:

נשמח לומר שלום רב לקוראינו הישראלים. אנא ספרו לנו מה תרצו לקרוא מאיתנו … ואמור להוצאות לאור ישראלים ליצור איתנו קשר. אה, ובבקשה ארגנו סיור ספרים! נשמח להגיע לארצכם.

יעל ועקנין

עורכת ספרותית, בלוגרית ותולעת ספרים

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email