כחותם על לִבֶּךָ - הילה ארוון

תקציר:

ירושלים, 1560. בין חומות העיר והסמטאות המתפתלות, החצרות והבתים הצפופים, בין דוכני התבלינים הריחניים והאריגים המרהיבים בשוק מוכרי הכותנה, מתפתחת אהבה אסורה על רקע חרם משפחתי ישן, שאיש אינו יודע את מקורו.

ספרד, 1494. כשנתיים לאחר גירוש היהודים מהממלכה. ראובן דנינו, רופא מצליח השומר בסתר על יהדותו, מנהל חיי משפחה שלווים, אך המציאות טופחת על פניו והוא משלם מחיר אישי איום. הוא יוצא למסע הישרדות ברחבי הממלכה ובנדודיו מגיע לקאזה דה-פאז, אחוזה מפוארת מוקפת חומות וכרמים פוריים המשמשת לו מקום מקלט. בעודו חי בשקר בצל הצלב המאיים, הוא פוגש באיזבלה דה-פאז היפהפייה והנחשקת, המעמידה אותו בניסיונות של גוף ונפש והופכת שוב את עולמו.

כמו ראובן, הניצב בפני החלטות מכריעות, גם חוספינה דה-פאז החסודה והרחומה, אחותה של איזבלה, נמצאת בצומת דרכים בחייה. היא שוקלת להצטרף אל מסדר הקלאריסות העניות ולהיכנס למנזר, אך האם תגבר האדיקות הדתית שלה על הפיתוי להיות נאהבת על ידי רודולפו לופז, לוחם נועז ויקירן של נשות חצר המלוכה?
בשפתה הציורית והסוחפת לוקחת הילה את הקוראים למסע אל העבר ומובילה אותם בינות נופים ומחוזות רחוקים וקרובים בנפתולי עלילה מלאת סכנה, שקרים, תשוקות אסורות ותקוות כמוסות. סיפורי האהבה הבלתי אפשריים, שתוצאותיהם מהדהדות כמה דורות קדימה, פותחים צוהר אל חייהם של האנוסים בספרד.

הסקירה שלי:

הרגע הזה שסיימת ספר ואת כבר מתגעגעת אליו…
אני בטח לא צריכה שוב לומר כמה שאני מעריצה מושבעת של רומנים היסטוריים (למרות שהרגע אמרתי) ובמיוחד ספרים כאלו המשלבים סיפור היסטורי שקרה במציאות עם סיפור מפרי מוחו של הכותב. ואני חייבת לציין שבדרך כלל, אני מתקשה למצוא כאלו ואם כבר מצאתי, לא כולם כאלו מוצלחים וסוחפים.

אז לספר הזה הגעתי כאשר ביקשתי המלצה לרומן היסטורי מקבוצה כלשהי ורובם הגדול של ההמלצות היו 'כחותם על לבך' ובדיוק באותו הזמן, הספר הזה היה בהגרלה באחת הקבוצות בפייסבוק ולשמחתי הגדולה עד מאוד, זכיתי בו 😊
זה היה לפני יום כיפור של 2017 וחשבתי לשמור את הספר ליום כיפור כדי להעביר את הזמן, אך הסקרנות הכריעה והתחלתי לקרוא לפני.
במקום לקרוא כמה דפים כל ערב, מצאתי את עצמי קוראת את כולו תוך מס ימים אל תוך הלילה.

לא רוצה לתאר ולהרחיב על התקציר כיון שאני לא רוצה להרוס לכם את כל הכיף בגילוי וקילוף כל הרבדים שבספר. להיכנס לעולם של אנוסי ספרד, לקרוא על הדברים שהם עברו, על האמונה החזקה שלהם ועל הדרך לשימור היהדות – פשוט מדהים.

הספר הזה פשוט מושלם מכל הבחינות! הוא מפתיע, מרגש וכל כך סוחף.

מתחילת הספר חיכיתי להיתקל במשפט המהמם שעל הכריכה "חדרת לנשמתי הארורה, כבשת כל חלקה בלבי, אך עתה את רחוקה מהישג ידי…" ואין ספק שזה היה שווה את הציפייה.

לא כל סופר/סופרת מצליחים לגרום לקורא להתאהב בצורה אבסולוטית ולהתגעגע לדמויות בספר בצורה שכזו כמו שהילה עשתה את זה בספר כחותם על ליבך.
זה ספר שאני לא מפסיקה להמליץ עליו ושבזכותי (כן, בזכותי) קראו אותו חברותיי וגם אחותי וכולן פה אחד אמרו שהספר הזה יחיד ומיוחד.
מי שעוד לא קרא את הספר, אני מקנאה בכם! יש לכם עולם מופלא ומפתיע להיכנס אליו.

שתף סקירה

Facebook
WhatsApp
Email
פרסומת
יעל ועקנין

יעל ועקנין

עורכת ספרותית, בלוגרית ותולעת ספרים

לכל הסקירות של יעל

כל הזכויות שמורות ל YAELBOOKS

דילוג לתוכן