פרש הברונזה - פאולינה סיימונס

תקציר:

טטיאנה מֵטָאנובה גרה בדירה דחוסה, וחולקת בה חדר אחד עם אחותה, אחיה ושני הוריה, בתנאי הדוחק שמזמנת רוסיה של סטאלין. כן, לנינגרד של 1941 היא עיר שימיה המפוארים מאחוריה. אבל כשגרמניה של היטלר פולשת לעיר ומטילה עליה מצור, התנאים האלה רק הולכים ומחריפים, ואל הדוחק מצטרפים דלות בלתי נסבלת ורעב קשה. זהו הרקע לרומן מרגש וסוחף, שבמרכזו סיפור אהבתה הגדולה של טטיאנה. טטיאנה מאוהבת באלכסנדר, קצין בצבא האדום, אך גם דאשה, אחותה, מאוהבת בו. דימיטרי, המשרת גם הוא בצבא האדום, מאוהב בטטיאנה, ויש לו מידע על סוד מסתורי ונורא בעברו של אלכסנדר, סוד הרסני כמו המלחמה עצמה. כך נוצר לו מרובע של אהבה, אינטריגות ומתח, מרובע אינטימי קטן וסוער בתוך מציאות היסטורית גדולה ואימתנית.

הסקירה שלי:

איך בכלל מתחילים לכתוב סקירה על הספר פרש הברונזה.
מה לא דובר עליו ומה לא נכתב עליו. רוב מעריצות הז'אנר אוהדות של הספר ואני רואה את ההתלהבות עליו בכל מקום ברשת.
לספר הזה הגעתי בזכות המלצה של חברה טובה וקראתי אותו בפעם הראשונה לפני כ-10 שנים ועוד כ-5 פעמים מאז. זה הספר היחיד שקראתי 5 פעמים מההתחלה ועד לסוף.
כל מי שהמלצתי לה על הספר הזה מודה לי בדיוק כמו שאני מודה לחברתי שהמליצה לי.

בספר הזה נכנסים לעולמם של טטיאנה ואלכסנדר, טטיאנה, נערה כבת 17 שכל משפחתה עוד מתייחסת אליה כילדה קטנה, מתאהבת עד מעל הראש בחייל בצבא האדום אשר מסתיר סוד גדול שרק הוא וחברו דמיטרי יודעים.
הסיפור הולך ונרקם לאט, המחשבות והתחושות של טטיאנה ואלכסנדר כתובים בצורה כל כך מוחשית שההרגשה של הקורא שאלו המחשבות שלו. האהבה שלהם מרגישה אמתית וכנה שאי אפשר שלא להתאהב יחד איתם, לכעוס איתם ולכאוב יחד איתם.
הסיפור של המצור על לנינגרד מול מרובע האהבה שנרקם בין טטיאנה, אלכסנדר, דאשה (אחותה) ודמיטרי מכיל בתוכו הרבה סודות, שקרים, אינטריגות וקושי נפשי ופיזי מאוד גדול.
הסיפור הוא מעט קשה לקריאה, הסופרת מכניסה אותנו לקרביים של לנינגרד הנצורה ובכתיבתה אנחנו מגלים עולם שלם שהתמוטט במלחמת העולם השנייה.
יש בספר קצת קפיצות בזמן כשהגיבורים נזכרים בתקופות טובות יותר או פחות אבל זה רק מחזק את המקום שלהם בסיפור.

הספר ארוך, ההתחלה שלו מעט קשה ולא סוחפת כמו שאר הספר אבל יש נקודה בתחילת הספר שאם עברתם אותה, לא תוכלו להפסיק.

יש לא מעט ספרים שנשארו איתי אחרי שסיימתי אותם, המחשבות על הגיבורים ומה שהם עברו נשארו במחשבות שבועות ואף חודשים אחרי הקריאה.
פרש הברונזה לא רק שהוא נשאר במחשבותיי ובלבי כ-10 שנים לאחר הקריאה, חזרתי אליו שוב ושוב בקריאה מלאה ונהניתי בכל פעם מחדש.

לספר הזה יש שני ספרי המשך –
2 – טטיאנה ואלכסנדר
3 – גן הקיץ

את הספר השני גם קראתי בשקיקה מס פעמים אך לצערי הספר השלישי בעיניי כבר איבד את קסמו וממנו פרשתי באמצע ולא חזרתי אליו כלל.

אם תכתבו בגוגל 'פרש הברונזה סרט' תופתעו כמה מעריצי הספר הלכו רחוק.
היו שמועות או מגעים ליצירת סרט בעקבות הספרים אך להבנתי, זה נפל ולא התקדם.
המעריצים המאוכזבים עד מאוד יש לציין, עשו עשרות טריילרים אפשריים לסרט שכלל לא מתועד לצאת.
אולי ככה תבינו את הטירוף שיש סביב הספר הזה 😊

מתחילים לקרוא את פרש הברונזה? תתכוננו להתאהב…

שתף סקירה

Facebook
WhatsApp
Email
פרסומת
יעל ועקנין

יעל ועקנין

עורכת ספרותית, בלוגרית ותולעת ספרים

לכל הסקירות של יעל

כל הזכויות שמורות ל YAELBOOKS

דילוג לתוכן