רשימת המשאלות - לורי נלסון ספילמן

  • סוקרת: יעל ועקנין
  • סופר/ת: לורי נלסון ספילמן
  • ז'אנר: פרוזה תרגום
  • הוצאה לאור: ידיעות ספרים
  • מספר עמודים: 375

תקציר:

"בטח נדהמת היום כשאחייך קיבלו את הירושה ואת לא. ואני יכולה לשער כמה כעסת כשהמשרה הבכירה ניתנת לקתרין. תסמכי עלי. אני יודעת מה אני עושה, וכל מעשי הם אך ורק לטובתך".

רשימת המשאלות הוא ספר על הגשמת חלומות ישנים, על האפשרות לחיות את החיים באופן אותנטי, על האופן שבו האנשים הקרובים לנו מכירים אותנו לעתים טוב יותר מאשר אנו עצמנו, ועל הקשר שלא יסולא בפז בין אמהות לבנות.

חייה של ברט בולינג'ר מסודרים מקיר לקיר: יש לה עבודה מכובדת ודירה מרווחת, ואפילו חבר שהוא עורך-דין מוצלח ויפה תואר.

הרומן נפתח במות אמה של ברט שבמקום להוריש לה את האימפריה הכלכלית שהקימה שולחת אותה להגשים את רשימת המשאלות שכתבה עשרים שנה קודם לכן, כשהיתה בת ארבע עשרה.

מוכת יגון והלם יוצאת ברט – שעד עתה היתה משוכנעת שחייה פשוט מושלמים – לרדוף אחר משאלות הנעורים שלה, ומגלה שיש חלומות שאין להם תאריך תפוגה.

הסקירה שלי:

את הספר רכשתי אחרי שראיתי המון המלצות בקבוצות עליו. קראתי את התקציר דיי ברפרוף ורכשתי אותו. אחרי שהספר היה אצלי, קראתי שוב את התקציר וכמובן ששמתי לב ליותר פרטים בכריכה ומשהו הרתיע אותי. לא בטוחה ולא יודעת מה ולמה אבל שמתי אותו על המדף ולקח לי כמה שבועות טובים להגיע אליו.

הספר הזה הוא מסוג הספרים שמתלבטים אם לקרוא בגלל משהו שאולי לא יושב טוב (כריכה או תקציר) ואז שמתחילים אותו משתדלים לקרוא לאט וליהנות מכל דף ואז כמובן שמתבאסים שהוא נגמר.

אז הספר נפתח במותה של אמא ברט ובגילוי המכעיס ביותר שהיא לא הורישה לה כלום מהאימפריה הגדולה אותה טיפחה כל השנים.
ברט כועסת, מרגישה מרומה ועוד יותר נדהמת שהיא מקבלת משימה לרדוף אחרי כל המשאלות אשר כתבה לפני שנים.

אהבתי מאוד את ברט. אהבתי שכל הסיפור שלה השפיע עליה ממש לטובה ולרעה. היא הייתה קצת לא סגורה על עצמה אחרי שהכל התנפץ לה וקצת אבודה ולקח לה זמן "להתעורר" ולהתחיל להזיז דברים אבל ברגע שהיא התחילה, היא לא עצרה.
מאוד כיף לקרוא ספרים כאלו שהדמות מגלה על עצמה דברים שידעה אותם עמוק בליבה אבל הדחיקה והכחישה אותם בגלל הסטטוס או המצב בו היא הייתה.
אני כל כך יכולה להתחבר לזה שמשהו מעיר אותך (בדרך כלל זה שקורה משהו רע) ואתה פתאום מבין שהמקום בו אתה נמצא בו והיית כל כך בטוח בו – הוא לא המקום הנכון בשבילך.

הספר היה מלא בהפתעות טובות ומרגשות שבאמת התענגתי לאורך כל הספר.
ברשת רוב התגובות היו שהוא ספר קליל וטוב אבל אני פחות הרגשתי שהוא היה קליל.
היה לי קשה להתחיל ספר שנפתח במוות של אמא של הגיבורה בגלל המקרה האישי שלי ולדעתי בגלל זה לא הרגשתי שהוא קליל מידי, אבל כן התחברתי לרגש ולכוח להמשיך ולצעוד הלאה וכמובן למצוא את עצמך גם אחרי שחשבת שהכל אצלך מסודר.

לסיכום – הספר הזה הוא מאוד מיוחד בעיניי. יש בו הרבה מוסר השכל ויש בו מקריות שאינה מקריות בהכרח – אולי יותר כמו גורל.
ממליצה מאוד!

שתף סקירה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
פרסומת
יעל ועקנין

יעל ועקנין

עצמאית, בלוגרית ותולעת ספרים

לכל הסקירות של יעל

כל הזכויות שמורות ל YAELBOOKS

דילוג לתוכן