גאווה ודעה קדומה - ג'יין אוסטן

תקציר:

חמש בנות נולדו לבני הזוג בנט, ולכולן קשה למצוא בעל – במיוחד לאליזבת היפה והפיקחית, הסובלת מנטייה מדאיגה לדחות הצעות נישואים. בעוד היא עוקבת אחר ההתאהבות הנרקמת בין אחותה ג´יין לבין מר בינגלי, מתחיל חברו הטוב – מר דארסי – להתעניין בה עצמה. דארסי העשיר והמושך בטוח שאין אישה שתסרב לו, אך בעיני אליזבת הוא הגבר האחרון עלי אדמות שתסכים להינשא לו: הוא מתנשא, ביקורתי, וייתכן שאף חיבל בסיכויי אחותה להינשא לבחיר לבה. מתוך עוינות וחשד הדדיים נוצר אחד הזוגות המקסימים ביותר בתולדות הספרות. אליזבת ודארסי מנהלים דו-קרב קשוח ורומנטי בנשפים ובשיחות סלון, בעיר ובכפר, מתחת לאפם של שכנים סקרנים, קצינים מפתים, אב עוקצני, אם היסטרית ודודה אריסטוקרטית רוחשת מזימות. על רקע יחסיהם רבי התהפוכות חושפת הסופרת במבט אירוני את החברה המעמדית של אנגליה בתחילת המאה ה-19, ואת כללי הנישואים החומרניים בתקופתה.

הסקירה שלי:

איך ייתכן שעד כה לא פרסמתי סקירה של ה-ספר גאווה ודעה קדומה של ג'יין אוסטן?
אפתח בווידוי (אחד מיני רבים) – ראיתי את הסרט (של קירה נייטלי) לפני מספר שנים ורק משם הכרתי את התענוג הזה – גאווה ודעה קדומה.
מפתיע, אני יודעת, רק אחרי שראיתי את הסרט והתאהבתי (איך אפשר שלא), רכשתי את הספר וקראתי אותו מאז מספר פעמים, ראיתי את הסרט מספר פעמים וכמובן את הסדרה שפורסמה בשנות ה-90 לא מעט פעמים.

אז הספר הוא מהמאה ה-19 והוא מספר על אליזבת בנט (שאני בספק אם מישהו לא מכיר את השם, הדמות או משהו) אשר לא מתאימה כל כך ל"מנהגים" ולמיקומה בתור אישה. היא רואה איך אחותה האהובה מתחברת למר בינגלי העשיר והחתיך ומאמינה שגם היא תינשא רק מתוך אהבה ולא כסידור בין משפחות.
כשהיא מתמרדת ומתנהגת לא בדיוק כפי ש"נערה כמוה" צריכה להתנהג, שם לב אליה מר דארסי (החבר הטוב של מר בינגלי) ואף מתחיל להתעניין בה – ואולי דווקא בגלל השוני שלה.

נכון שכל ספרייה של ג'יין אוסטן טובים ומעניינים בדרכם – אבל הספר הזה הפך לשם דבר לא סתם. הספר הוא לא רומן היסטורי הוא רומן שנכתב בהיסטוריה (ליטרלי). הוא נכתב במאה ה-19 ולכן כל ההיסטוריה והתקופה אותנטית ומרתקת.
כן, אמרתי כבר כמה אני אוהבת רומנים היסטוריים אבל הספר הזה הוא הרומן ההיסטורי המדויק והטוב ביותר שיש ולא סתם – הוא נכתב בהיסטוריה!
למרות שהוא רומן שנכתב אי שם במאה ה-19, הוא בועט במוסכמות של אותה תקופה ומראה נערה מרדנית אשר מאמינה באמת שלה ובאהבה ולא בדרך שכולם הלכו פעם – שידוך, נימוסים וכדומה.

מר דארסי הפך להיות גבר חלומות של לא מעט נשים ברחבי העולם – הוא גבר מתנשא, בטוח בעצמו, עשיר עד מאוד ויודע שכל מה שיבקש הוא יקבל – עד שבאה אליזבת.
הוא אפילו לומד דבר או שניים מהבחורה הרגילה הזו ונופל ברשת שלה מבלי שיבין מה קרה לו בכלל. הוא בטוח שברגע שיבקש את ידה, היא תסכים – הלוא ככה זה עובד אצלו.
וכשהוא עושה את זה בביטחון רב והיא מסרבת, הוא מופתע עד כמה שגבר יהיר ובטוח בעצמו (ועשיר יותר ממנה) יכול להיות מופתע.
בספר הזה מגלים את החוזק של אליזבת להישאר לאמת של עצמה, לאהבה שלה למשפחתה וכמובן לרצון שלה לאהבה אמיתית מול כל מה שקורה מסביבה במשפחה ובכללי בנורמות החברתיות.
מר דארסי אמנם מצטייר כאדם יהיר ובטוח בעצמו אך כשאליזבת מצליחה לקלף שכבה ועוד שכבה ממנו, מגלים אדם אדיב, אכפתי ומאוהב.

לא סתם הפכו את הספר הזה לשם דבר ועשו לו אינספור גרסאות בסרטים ובספרות.
גאווה ודעה קדומה זה ספר שהוא בגדר חובה לכל חובבת רומנים רומנטיים ורומנים היסטוריים בפרט.

שתף סקירה

Facebook
WhatsApp
Email
פרסומת
יעל ועקנין

יעל ועקנין

עורכת ספרותית, בלוגרית ותולעת ספרים

לכל הסקירות של יעל

כל הזכויות שמורות ל YAELBOOKS

דילוג לתוכן