ואצלב ולנה - היילי טאנר

תקציר:

לפעמים, המציאות מסובכת ומפתיעה יותר מכל מעשה קסמים.

ואצלב ולנה, שני ילדי מהגרים בני עשר, מכירים ואוהבים כמעט מאז שהם זוכרים את עצמם. שניהם הגיעו לברוקלין מרוסיה, והם נאחזים זה בזה בעוצמה ובתקווה לעתיד. ואצלב, מוכשר וחרוץ, עסוק באימוני קסמים מפרכים לקראת היום בו יהיה קוסם דגול. בינתיים, לנה היא הקהל שלו. ואילו לנה, ילדה יפה שמשפחתה מזניחה אותה, עסוקה בלהעתיק שיעורים מואצלב. הם מבלים יחד כל רגע פנוי, ומטופלים באהבה על ידי ראסיה, אמו רחבת הלב והגוף של ואצלב. יום אחד נעלמת לנה מחייו של ואצלב. היא אינה מגיעה לבית־הספר וגם לא למופע הקסמים שקבעו ללכת אליו יחד. ואצלב מבקש מאמו לבדוק מה קרה ללנה, אך היא חוזרת עם יותר שאלות מתשובות. מאותו יום, ואצלב נרדם כל ערב בברכת ״לילה טוב, לנה״, ומקווה שאי־שם לנה שומעת. יום יום, במשך שבע שנים, ואצלב חושב על לנה. ביום הולדתה השבעה־עשר הוא מחליט למצוא אותה. בניסיון אמיץ הוא מרים את שפופרת הטלפון, ומה שמחכה לו מצידו השני של הקו ישנה את כל מה שחשב שהוא יודע על משפחתה ועל נסיבות הולדתה של לנה, ויאלץ אותו לקבל החלטה קשה.

הסקירה שלי:

את הספר הזה רכשתי ממש מזמן ולא קראתי אותו עד לפני כמה חודשים.
כבר ברכישה שלו התקציר מאוד משך אותי. אהבתי לראות סיפור של שני ילדים שמוצאים אחד את השני במקום זר וששניהם מתבגרים יחד עד שמשהו מפריד ביניהם.

הספר מספר על החיבור בין ואצלב ולנה והקשר החברי הקרוב שלהם. שניהם אוהבים את הקסמים של ואצלב ושניהם מתעניינים באותם השטויות. הם שניהם זרים במקום חדש ושונה, שניהם עולים מרוסיה אשר מצאו אחד את השנייה והתחברו – אבל למרות כל זה, ישנם דברים אשר היו מאוד שונים ביניהם.
ואצלב חי עם ההורים שלו אשר אוהבים ומפנקים אותו כמה שאפשר בהתחשב במצב הנפשי והכלכלי שלהם ואילו לנה חיה בהזנחה בבית סבתה ללא הורים או משפחה בני משפחה נוספים.

ואצלב הוא ילד פעלתני ומלא דמיון, הוא אוהב קסמים ואוהב להצחיק לשעשע את לנה. למרות שנראה כי החיבור ביניהם קורא מאליו הוא לא. לנה שקטה אך ואצלב מלא חיים. לנה רוצה להיות מישהי אחרת – ואצלב נשאר כמו שהוא ואוהב את זה.
הדמויות מרגישות אמיתיות, ממש כמו בחיים. הכאב, הקושי, המאבק הפנימי והחיצוני שקורה להם הוא מרגיש מציאותי וקרוב.
ואצלב הוא אולי הילד גיבור הכי מקסים שפגשתי בספרות. הוא ילד, הוא מתבגר והוא עדיין כל כך מתוק, אמיתי, אמין, אכפתי ועדיין אוהב קסמים – הוא נשאר כמו שהוא למרות שמתבגר עם הזמן.
ואצלב אוהב את לנה באמת, אהבה של ילדים שהתפתחה לאהבה של נער בוגר.
זו אהבה כזו שמחממת את הלב אבל גם מכאיבה לו.

אני לא רוצה להרחיב יותר מידי על לנה כי יש שם דברים שכדאי שתקראו בעצמכם ואני לא רוצה להרוס. אני רק אגיד שלנה מנסה כמעט בכל כוחה להיות שונה מואצלב. ואצלב הוא רגיש, עדין ואכפתי ולנה מנסה להיות שונה…

הסיפור מתקדם יפה ומסופר בצורה כזו שבהחלט מעלה כמה תהיות ומחשבות מסקרנות על היעלמותה של לנה ומעשיו של ואצלב וזה נותן לספר הזה עוד עומק.

סוף הספר מעט מוזר, מעט מפתיע, לא לטובה או לרעה אלא בצורה שבה הוא נגמר. בתקווה לדעת עוד שפשוט נעצרת בבום.
הסופרת נותנת לנו לחשוב ולהבין לבד איך מסתיים הספר וזה בדרך כלל קצת מציק לי בספרים אבל כאן לא ייחסתי לזה חשיבות ואולי בגלל חיבתי הגדולה לאהבתו של ואצלב ללנה.

זה ספר לא קליל אבל לא כבד. זה ספר מעניין שלוקח אותך לנפשם של ילדים (במיוחד נפשו של ואצלב) והספר מתוק, כואב, משמח ומרגש. אני ממליצה.

שתף סקירה

Facebook
WhatsApp
Email
פרסומת
יעל ועקנין

יעל ועקנין

עורכת ספרותית, בלוגרית ותולעת ספרים

לכל הסקירות של יעל

כל הזכויות שמורות ל YAELBOOKS

דילוג לתוכן