ספר מודפס או ספר דיגיטלי

דיון על הקריאה במודפס או בדיגיטלי זה כמו הדיון על טעם הליקריץ – או שממש אוהבים או שממש לא אוהבים – אין אמצע.

אבל אני פה לומר לכם שזה לא נכון וחבל שהגישה מאוד קיצונית לכאן או לכאן. ואני אומרת את זה מנקודת מבט של קיצונית לשעבר (זה נשמע יותר רע ממה שזה באמת).

בעברי קראתי אך ורק ספרים מודפסים. אהבתי את הריח של הספר, אהבתי להחזיק את הספר בידיים, לדפדף בין העמודים, לשים סימניות מיוחדות וכמובן, האהבה הכי גדולה – ספרייה מלאה בספרים! (כי איזה אוהב קריאה לא ראה את הקטע בסרט יפה והחיה שהוא מכניס אותה לספרייה העצומה שלו והיא מתחילה לגמגמם מהתלהבות!).

חברות הציעו לי לנסות את הדיגיטלי… "רק תנסי! את לא מבינה כמה שזה נוח!" "את לא תסתכלי לאחור" וכמובן שהיו את הקיצונים בצד השני – "ספר מודפס זה ממש לא נוח!" "תתקדמי עם הטכנולוגיה, עזבי את המודפס".

אז אוקיי, יש מצב שהיו לי כמה וויכוחים פה ושם אבל רק בגלל שכל אחד מאיתנו היה מקובע באמונתו – דיגיטלי או מודפס…

ואז הגיעה הקורונה… (דמיינו מוזיקה דרמטית ברקע) וכולנו סגורים בבתים. חנויות סגורות. אני ב"חופשת לידה" ואחרי מחסום של כמעט שנתיים פתאום נפתח לי התאבון לקריאה אבל אבוי (אמרתי לכם דמיינו דרמה) הספרים שיש לי בספרייה חלקם קראתי וחלקם לא ממש במוד שלי.

חיפשתי את האפשרויות של הזמנה דרך האתר של סטימצקי או צומת ספרים אבל זה לא היה נגיש כמו שקיוויתי (בעיקר בגלל שאני גרה ביישוב ולא בעיר מרכזית) ואז חברה הציעה לי לנסות לקרוא ספר דיגיטלי דרך אמזון.

אוביאסלי שהתגובה הראשונית שלי הייתה – לא רוצה דיגיטלי!

אבל השכל שלי התעשת דיי מהר וכמובן בזכות העובדה שהיא אמרה לי – "תורידי את אפליקציית קינדל ותנסי ספר חינמי באמזון. יש המון ספרים חינמיים מהז'אנר באמזון!"

עכשיו, בואו נהיה כנים לרגע… אני רומניה. המילה ספר חינם מדליקה אצלי רפלקסים שלא ידעתי על קיומם ובלי לחשוב פעמיים הורדתי את האפליקציה, חפרתי באמזון ומצאתי כמה ספרים חינמיים כדי לנסות לקרוא באנגלית דרך הדיגיטלי (מאמר על המעבר של קריאה בעברית לקריאה באנגלית – כאן).

ואני חושבת שהמשפט ומאז הכל היסטוריה מתאים לפה בול! כי בחיי, מאז הכל היסטוריה.

ואחרי שהתמכרתי להנאה מהקריאה בצורה הדיגיטלית, לא זנחתי את המודפס!

למשל, כשיצא הספר לונה והשקר (קראתי אותו באנגלית פעמיים בדגיטלי והתאהבתי בו) הייתי חייבת לקנות אותו בעברית ולראות איך הוא בעברית – מיד קניתי אותו במודפס ולא עברה לי לרגע המחשבה לקנות דווקא בדיגיטלי.

כי אני עדיין אוהבת את הספרים המודפסים. אני עדיין אוהבת את הספרייה הגדולה שלי ויחד עם זאת, אני עדיין קוראת גם בדיגיטלי.

כיום, רוב הספרים שאני קוראת הם בדיגיטלי כי הם דרך אמזון אבל ישנם גם ספרים שאני קוראת במודפס בעברית. בין אם זה ספר שתורגם ואני רוצה לראות איך יצא התרגום, ספר שיושב לי בספרייה כבר הרבה זמן ופתאום קורץ לי ובין אם זה ספר ששלחו לי למטרות סקירה.

שני העולמות יכולים להשתלב יחד 😊

יעל ועקנין

עורכת ספרותית, בלוגרית ותולעת ספרים

שיתוף

דילוג לתוכן