מה לעשות כשיש מחסום קריאה

למי מאיתנו זה לא קרה?

אנחנו פותחים ספר בהתלהבות, עוברים כמה עמודים (או אולי במצבים גרועים בקושי עמוד אחד) ולא מצליחים להתחבר… לפעמים אנחנו חושבים שזה הספר או הסופרת ולכן אנחנו עוברים הלאה לספר הבא – אבל אז קורה שוב. לא מצליחים להתחבר.

ויש גם את המחסומים היותר קשים שאפילו לקחת ספר בידיים ולקרוא אותו אין לכם חשק. אין את הניצוץ הזה כשרואים ספר או חנות ספרים… כאילו כלום לא מעניין אתכם.

אז אני פה לומר לכם – אתם לא לבד.

בדיוק כמו שלסופרים יש מחסום כתיבה, גם לנו, הקוראים יש מחסום קריאה!

זה יכול לקרות בגלל אלף ואחת סיבות. הראש מוטרד בדברים אחרים, המצברוח לא ממש חיובי בגלל דברים שקורים לנו או לקרובים שלנו, קראנו המון ספרים לאחרונה והרגשנו שלא קראנו שום דבר חדש וכל הספרים האחרונים הרגישו כמו העתק הדבק עם שינויים של שמות ומקומות.

זה קרה, זה קורה ולצערי, זה כנראה עוד יקרה. לכולנו.

היו לי לא מעט תקופות של מחסומי קריאה והאחרון שביניהם היה כשנכנסתי להריון והייתי בשמירת הריון (מההתחלה!) ולמרות שזה תירוץ מושלם לקרוא כל היום כששוכבים במיטה אבל המחשבה על העובר הקטן שלי שצריך להתפתח בבטן ולשרוד – לא יצאה לי מראש ולכן לא הצלחתי להכניס שום מידע אחר / חדש.

אחרי תקופה של כמעט שנתיים הראש לאט נרגע והחלטתי לנסות לחזור לקריאה…

לנסות ולשבור מחסום יש כמה שיטות וחלקן עזרו לי במחסום האחרון וחלקן במחסומים קודמים כי כל מחסום הוא שונה ולכן שבירת המחסום תהיה שונה… להלן אפשרויות לשבירת מחסום (נכון שזה נשמע כמו שבירת צום של יום כיפור? אז לא, זה לא זה😊 )

1 – חזרו לספר שממש אהבתם – לפעמים לחזור ולקרוא ספר שאהבתם עוזר לתאבון לעוד ספר ועוד ספר לחזור

2 – חפשו ספר שמתישהו, בשלב כלשהו בזמן האחרון תפס את תשומת ליבכם ורציתם לקרוא אותו אבל או שלא הזדמן לכם או שהייתם בדיוק בשיא המחסום

3 – חפשו ספרים קצרים. יש היום המון ספרים שנקראים נובלות ונובלה בעצם היא הגדרה של סיפור קצר. אולי אם תתחילו ספר של פחות מ-100 עמודים, תצליחו להישאב אליו בידיעה שממש עוד כמה דפים ואתם מסיימים אותו.

4 – חפשו ספר הומוריסטי / קומי / ספר בדיחות – למשל יש את רביטל ויטלזון שכתבה ספרים מאוד משעשעים על "להיות אמא עייפה" ובמקרה שלי, אחרי כמעט שנתיים זה הספר היחיד שהצלחתי להתחיל ולסיים (את שני הספרים שלה). קראתי את זה רק כדי קצת להנות ולצחוק וזה פשוט פתח לי את התאבון לקרוא עוד ועוד.

5 – אל תכריחו את עצמכם לקרוא. פשוט צפו בסדרה אהובה, סרט כיפי או אפילו דוקומנטרי (תתפלאו כמה הדוקו יכולים לשאוב אתכם) ותתנו ל"רגיעה" הזו מהספרים את הזמן הדרוש לה. לפעמים המחסום נשבר מעצמו אחרי תקופה שאתם מרגישים שאתם לא רוצים עוד סדרה או עוד סרט ופשוט פותחים ספר וצוללים אליו!

 

אני ניסיתי את כל האפשרויות האלו בכל מיני מחסומים שהיו לי ואני חייבת לומר שלפעמים המחסום נפתח ומצליחים לקרוא ספר אבל ה"שבירה" לא שורדת יותר מידי ופתאום המחסום חוזר – במקרים האלו (שגם קרו ל לצערי) אני ממליצה על אפשרות 5. פשוט לתת לראש לנוח עם סרט טוב או סדרה טובה.

 

אם יש לכם עוד רעיונות שעזרו לכם לפתוח מחסום קריאה, מוזמנים לחדש לי 😊

בהצלחה!

יעל ועקנין

עורכת ספרותית, בלוגרית ותולעת ספרים

שיתוף

דילוג לתוכן