ראיון עם הקריינית אנדי ארנדט

אודות הקריינית:

אנדי ארנדט אשר זכתה מספר פעמים בפרס Audie קריינה מאות כותרים לכל המו"לים הגדולים בז'אנרים רבים, והיא גם עובדת עם רבים מסופרי האינדי בז'אנר הרומנטיקה הנמכרים ביותר כקריינית וכמפיקה של ספרי אודיו של חברת Lyric. אנדי, שזכתה במספר פרסי Audie, Earphones וVoice Arts, ופעמיים שמה נבחר ל'קול הטוב ביותר השנה' של מגזין AudioFile Magazine, נכנסה להיכל התהילה של Audible Narrator בשנת 2018. ספרי האודיו הבולטים שלה כוללים את סדרת Stage Dive מאת Kylie Scott, הספר Notorious RBG מאת Irin Carmon and Shana Knizhnik, הספר פרוזן של דיסני, הספר Hazards of Time Travel מאת ג'ויס קרול אוטס.

שאלות לקריינית אנדי ארנדט

1 – איך הגעת לקריין דווקא רומנים רומנטיים?

הרומנטיקה הראשונה שקריינתי הייתה באמצעות מפיק שעבדתי עבורו. הוא שלח לי כל מיני ספרים, תעלומות, ספרי עיון וכו', וכשהוא שלח לי רומנטיקה חשבתי שזה נשמע כיף – הוא זה ששלח לי את הספר Lick של קיילי סקוט ואז באמת הקשר שלי עם רומנטיקה נהיה רציני.

2 – האם יצא לך לקריין ספרים מז'אנר אחר?

עשיתי קצת מהכל בשלב זה, אהבה/זכרונות ותעלומה/מותחן. הגיוון חשוב לי.

3 – מהו הספר הכי קל / כיף שקריינת?

הספר הכי כיפי ופשוט שקריינתי היה כנראה The Art of Flaneuring מאת Erika Owen כי גיליתי שרבים מהדברים שהיא המליצה עליהם בספר הם דברים שאני כבר עושה מטבעי. כשאני נוסעת אני אוהבת פשוט לצאת לטיול מהמלון ולראות מה יש לראות.

4 –  מה היה הספר / דמות הכי קשה שיצא לך לקריין?

הספר המאתגר ביותר אך אחד המתגמל ביותר שקריינתי היה כנראה Weightless מאת Sarah Bannan. הוא דרש מבטאים של ניו ג'רזי ואלבמה, והוא כתוב בגוף ראשון רבים (אנחנו). זה הרגיש כמו ספר מיוחד מאוד עם מסר חשוב על בריונות ולקיחת אחריות אישית במקום להסתתר בזהות קבוצתית. רציתי להתחבר באופן מלא לכתיבתה של המחברת ולעשות צדק בסיפור שלה. מגזין AudioFile העניק לספר האודיו את פרס ה-Earphones והיינו מאוד גאים בכך.

5 – מהם ההכנות שאת עושה לפני כל עבודה? האם אתה קוראת את כל הספר מראש? האם את עושה חזרות בקול רם לפני ההקלטה עצמה?

כדי להתכונן לביצוע, אני עושה דברים כמו לקרוא את התקציר וראיונות עם הסופרת כדי להכיר את גוף העבודה של המחברת אם היא חדשה לי. אני קוראת את הספר ושמה לב למבנה הסיפור, מילים שעלי לחקור לצורך הגייה נכונה, עבודת מבטא ודברים כאלה. עם זאת אני לא מתאמנת בקול רם, זה לא נראה לי מועיל / רלוונטי.

6 – האם יש ז'אנר / ספר / דמות שאת לא מוכנה לקריין?

אם יש יחסי מין לא בהסכמה וזה אמור לעורר, אני לא מקריינת את זה. אם יש התעללות מינית / תקיפה והסיפור מתמודד עם זה באחריות, זה שונה. לפעמים חשוב להבין כיצד מישהו שורד אלימות, כך שנלמד כיצד נוכל להתאושש גם כאשר קורות לנו טרגדיות.

7 – כמה זמן לוקח לך להקליט ספר שלם?

בדרך כלל לוקח לי 1.5-2 שעות לסיים הקלטה של שעה. אני יכולה לסיים ספר של 8-10 שעות בשבוע עבודה בדרך כלל.

8 – האם את עובדת על יותר מספר אחד במקביל?

לפעמים שאני באמצע ספר אני מקבלת כמה כתבות חדשותיות לCurio או קטע קצר שאקליט ואגיש אך באופן כללי אני משתדלת לא להקליט שני ספרים בבת אחת.

9 – מהו הז'אנר שאת אוהבת לקרוא בזמנך הפנוי?

בזמני החופשי אני קוראת ספרות כמעט באופן בלעדי. ספרי עסקים, זיכרונות, היסטוריה.

10 – האם יש סופר שאת אוהבת במיוחד?

אני אוהבת את הסופרים הרומנטיים איתם אני עובדת – נשים כל כך חכמות, רחמניות ומוכשרות, וכך מקדימות את העקומה בכל הנוגע לפרסום עצמאי. הן Movers and shakers! (הערה של יעל: תיאור של אנשים וקבוצות שמשיגים הישגים גדולים) בז'אנר הבדיוני נהנתי מאוד משני ספרי ג'ויס קרול אוטס שיצא לי לקריין – אני קוראת את הספרים שלה מאז הקולג' ונהנית מהבוטות שלה.

יעל ועקנין

עורכת ספרותית, בלוגרית ותולעת ספרים

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email