ראיון עם הקריין טרוי דוראן

אודות הקריין:

שמי טרוי דוראן, אני חי באזור סנט לואיס, מיזורי, בן 50 (בערך) 😊 מקריין במשרה מלאה מאז 2012. אוהב לשתות וויסקי ולדעת דברים, שחמט, גולף, טיולים, ובבעלותי גיטרה ממש יפה שאני נשבע שאלמד לנגן ביום מן הימים. 

אני נשוי לאישה יפה, אב לשלושה ילדים יפים ושני נכדים יפים, משרת של שני כלבים וחתול אחד.

שאלות לקריין טרוי דוראן

1 – איך הגעת לקריין דווקא רומנים רומנטיים?

כשהייתי בן 8 הבנתי שאני רוצה להיות ברדיו. בגיל 17 התחלתי את קריירת הרדיו שלי ועד מהרה הבנתי שאני נהנה לעבוד מאחורי הקלעים, להפיק פרסומות לקונצרטים ולעשות מערכונים מצחיקים באמצעות קולות מוזרים. כמו כן, ההנהלה לא העריכה את השימוש שלי *מדי פעם* ושוגג בשבע המילים שאינן מותרות ברדיו. סיום לימודי פרסומות ברדיו ועד ביצועם עבור משרדי פרסום באופן מקצועי היה מעבר טבעי, וכאשר הבנתי שאני יכול להתפרנס מקריאת סיפורי אהבה במקום לקרוא מודעות שמוכרות מזון לכלבים – ובכן, הייתי חייב להיכנס לאקשן הזה!

2 – האם יצא לך לקריין ספרים מז'אנר אחר?

אכן! כילד קראתי את כל יצירותיו של סטיבן קינג ואני אוהב סיפורי אימה- קריינתי עשרות ספרי אודיו ממש מצמררים, כמה מותחנים פוליטיים, מותחנים צבאיים ואפילו כמה ספרות דתיות מעניינות ביותר – אחד הוא אוטוביוגרפיה על חייו של ישו כפי שמסופר מ- POV שלו, המבוססת על כתבי הקודש והשני הוא התכתבות מדומיינת בין לוק (בשורת לוק, ספר מעשי השליחים) לבין אנטיפס- הרומי העשיר שנאבד בתקופת שלטונו של נירון. באופן כללי, אם זה מעניין אצלול לתוך זה, לא משנה מה הז'אנר 😊

3 – מהו הספר הכי קל / כיף שקריינת?

יהיה קשה לצמצם אותו לספר אחד, אך אם ספר כתוב היטב – הדיאלוג והדמויות הוא טבעי ואמין, הסצנות מתוארות היטב והדקדוק טוב – סוג ספר כזה כל כך הרבה יותר קל לקריין, ולא לקרוא משפט בו הזמנים אינם תואמים ואתה צריך לתקן אותו או לכתוב הערה למחבר או למפיק.

4 –  מה היה הספר / דמות הכי קשה שיצא לך לקריין?

יש שניים: עשיתי אודישן לשני ספרים ששניהם התגלו כסדרה. בכל אחת מהן הייתה דמות עם קול עמוק באמת – תחשבי סמוג, מ- Lord Of The Rings Return Of The King. אז, אלה היו דמויות מינוריות בספר הראשון, אך גדלו בחשיבותן במהלך הסדרה – אז הנה אני כאן, עושה את הקולות הסופר-עמוקים האלה במשך שעות על גבי שעות! שתיתי הרבה תה עם דבש ולימון…

5 – מהם ההכנות שאתה עושה לפני כל עבודה? האם אתה קורא את כל הספר מראש? האם אתה עושה חזרות בקול רם לפני ההקלטה עצמה?

אדפדף בספר כדי לקבל תחושה של אישיות הדמויות וממדים/גינונים פיזיים. אחר כך אקליט את קולותיהם של כמה דמויות ואשמור אותם לקבצים שלי, ואשלח אותם לקריין המשותף שלי כדי שנוכל להתאים את עצמנו. חוץ מזה, אני די אוהב לקרוא את הספר בפעם הראשונה, כך שאני מקווה שכאשר מגיעים לחלק בסיפור שגורם לכם להגיד 'WTF??!!' – ובכן, אתם שומעים את זה בקול שלי גם כי אני חושב אותו דבר 😊

6 – האם יש ז'אנר / ספר / דמות שאתה לא מוכן לקריין?

לא הייתי מקריין כל ספר המקדם רעיון שאינני מסכים אותו מהיסוד: הכחשת שואה, קידום המרקסיזם, ניצול ילדים או ספרות המבקשת להצדיק פגיעה בזכויות אדם.

7 – כמה זמן לוקח לך להקליט ספר שלם?

ההקלטה בפועל של הספר לוקחת לי בין 1.5 לשעתיים לבצע את מה שיהפוך לשעת אודיו אחת מוגמרת, כך שספר של 7 שעות יקח לי כיומיים שלושה של הקלטה. כמובן שנדרשת עריכה, עבורה אני שוכר אנשי אודיו לביצוע – ואז ההרכבה, המאסטרינג וכו'… בסך הכל זה כנראה לוקח כמה שבועות כדי להפיק ספר, אבל יש הרבה שלבים נוספים שיכול להפוך את התהליך כולו לכמה חודשים – תיאום תזמון קריינים, הפצה וכו'.

8 – האם אתה עובד על יותר מספר אחד במקביל?

כן, בדרך כלל כשאני עובד על ספר אחד אני סורק ספר אחר, ומקליט את השמע הראשוני לשלישי, שיוצא לאישור מחבר/מפיק, כך שהוא יהיה מוכן בשבילי להמשיך עם סיום הראשון.

9 – מהו הז'אנר שאתה אוהב לקרוא בזמנך הפנוי?

אני חנון גדול בכל מה שקשור להיסטוריה האמריקאית, ההיסטוריה העתיקה, הפילוסופיה והביוגרפיות. אני בדרך כלל קורא שלושה או ארבעה ספרים בו זמנית. כרגע זה ג'ורג' מייסון, אבי מגילת הזכויות, 'אומנות הבלתי אפשרי' 'עמודי כדור הארץ' ומדיטציות מאת מרקוס אורליוס. למרות שזה נשמע מרשים מאוד, היכולת שלי לשמור מידע יכולה להתחרות עם דג זהב.

10 – האם יש סופר שאתה אוהב במיוחד?

אם הייתם רואים את הפסקה שכתבתי הרגע, הייתם צוחקים בקול רם- ביליתי כחצי שעה ברשימה של כל הסופרים שאני מעריץ בזכות הכישרון הקומי שלהם, מיטב הסופרים האמיצים, כותבי ההרפתקאות, מושכי הלב וכד'. וכו' ואז, כשהבנתי שיש כמה ששכחתי לציין שמגיע להם להיות בפנתיאון, הבנתי שאני לא יכול לענות על שאלה זו בקלות או בהגינות; יש לי יותר מדי מועדפים!

יעל ועקנין

עורכת ספרותית, בלוגרית ותולעת ספרים

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email