בריט מארי הייתה כאן - פרדריק בקמן

תקציר:

בריט־מארי לא מסוגלת לסבול אי־סדר. מגירות סכו"ם מבולגנות הן פשע בלתי־נסלח בעיניה. היא משכימה קום בשש בבוקר כי רק חולי נפש או עבריינים מתבטלים במיטה. הבעיה היא שלפעמים אנשים מפרשים את העצות המועילות שלה כביקורת, אף על פי שזאת כלל אינה הכוונה שלה. היא לא שופטת אחרים – לא משנה עד כמה הם חסרי נימוס, בעלי הרגלי ניקיון איומים או לוקים מבחינה מוסרית.

אבל בתוך־תוכה של הטרחנית הגמלונית והמאותגרת חברתית הזאת מסתתרת אישה בעלת דמיון, חלומות ולב חם, שאיש מהסובבים אותה אינו מודע לקיומה.

כאשר היא קמה ועוזבת את בעלה הבוגדני ומקבלת משרה מפוקפקת בעיירה שכוחת האל בּוֹרג, מוצאת את עצמה בריט־מארי נאלצת להתמודד עם רצפות מטונפות, חבורת ילדים חסרי משמעת וחולדה אחת, עקשנית במיוחד. אך להפתעתה היא דווקא משתלבת בחייהם של תושבי העיירה, חבורה יוצאת דופן של שתיינים, בטלנים, עבריינים צעירים ושוטר אחד נאה למדי.

וכך, בין שטיפת רצפות לניקוי חלונות, עריכת רשימות ואימון קבוצת הכדורגל הכושלת של ילדי בורג לקראת הטורניר האזורי, מתאהבת בריט־מארי בבורג, ובורג – וגם הקוראים – מתאהבים בה.

הסקירה שלי:

את הספר הזה רכשתי בעקבות המלצה של מוכרת בחנות ספרים. קשה לי להתייחס ב100% להמלצה של מוכרות בחנויות הספרים כיון שאני לא יודעת מה הטעם שלהן ומהי ההגדרה שלהן לספר טוב והן לא יודעות מה הטעם שלי.
למרות זאת, אחרי שהמוכרת המליצה, קראתי את התקציר ומשהו בו משך אותי. הוא היה שונה.
הספר הזה היה "הראשון" שלי מכל ספריו של בקמן.
למרות שהספר הזה הוא האחרון שלו שתורגם (ובצורה כזו או אחרת הוא המשך של הספר – סבתא שלי מוסרת דרישת שלום וסליחה) – לא ידעתי את כל זה ורכשתי אותו.

הספר מספר על בריט מארי, אישה מיוחדת ושונה אשר נתפסת כמישהי מוזרה, מציקה, טורדנית וכפייתית ואין ספק שמהצד כך היא באמת נראית/נשמעת.
אבל ברגע שנכנסים לתוך הראש שלה, המחשבות שלה, התחושות שלה, אי אפשר שלא לרצות לחבק אותה חזק חזק ולומר לה – את לא לבד!
במהלך הספר חייכתי לעצמי כל כך הרבה פעמים שכאשר סיימתי את הספר ממש התבאסתי. רציתי עוד ממנו, רציתי לדעת עוד על בריט מארי ועל הסיפור שלה.
לא סתם בתקציר כתוב שהקוראים מתאהבים בה, אני באמת ממש הרגשתי שהיא נכנסה לי ללב.

הספר נותן כמו "סטירה" לגבי השונה והמוזר שנראה לנו מהצד.
הספר הזה הראה לי איך שמהצד יש אדם הנתפס שונה, מוזר או אחר ואז נכנסים לו לראש ומגלים עולם ומלואו.
בספר אנחנו מגלים שבריט מארי היא אישה מלאת רגש, חזקה, נחמדה, מבינה, מכילה ואפילו מצחיקה לפעמים.
דווקא חודשים רבים אחרי שקראתי את הספר הזה, גיליתי את – סבתא שלי מוסרת דרישת שלום וסליחה – ושם נתקלתי שוב בבריט מארי – כך הבנתי שהספר של בריט מארי הוא "ספין אוף" או "המשך" של הספר הקודם.

כל כך אהבתי לקרוא את הספר הזה, אהבתי להכיר דמות שונה מהנורמלי, אהבתי לגלות עולם שלם שמתנהל בתוך ראשה של אישה מבוגרת. אהבתי כל מה שקרה לה וכל מה שלא קרה לה. פשוט מאוד אהבתי.

ממליצה על הספר הזה בחום!

שתף סקירה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
פרסומת
יעל ועקנין

יעל ועקנין

עורכת ספרותית, בלוגרית ותולעת ספרים

לכל הסקירות של יעל

כל הזכויות שמורות ל YAELBOOKS

דילוג לתוכן